Masaż odchudzający, a dieta

Home / Porady ekspertów / Masaż odchudzający, a dieta
Masaż odchudzający, a dieta

Masaż odchudzający, a dieta

Rozmową z Anną Pietrych

Absolwentka warszawskiego SGGW. Obecnie Doktorantka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Katedrze Dietetyki. Założyciel i twórca Kliniki Odchudzania Slimcenter

1. Jak ważna jest odpowiednia dieta w procesie odchudzania?

Prawidłowo zbilansowana pod kątem jakościowym jak i ilościowym dieta jest ważna nie tylko w procesie odchudzania. Dieta ma być sposobem na życie. Jedzenie nie ma być przykrą koniecznością, czynnością którą musimy wykonać w biegu pomiędzy jednym spotkaniem a drugim.

2. Jakich podstawowych wskazówek dotyczących odżywiania może Pani udzielić  Paniom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy?

Prof. Berger z Warszawskiego SGGW powiedział kiedyś 5 razy „U”:

UROZMIACENIE: jak największa różnorodność produktów

UMIARKOWANIE: w ilości energii, produktów mięsnych, soli

UREGULOWANIE: odpowiednia częstotliwość (powyżej 3), wielkości i regularności posiłków

UNIKANIE: picia alkoholu, napojów typu cola, słodyszy

UPRAWIANIE: jak największa aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości

To bardzo mądre słowa i warto je zapamiętać

3.  Co jest najtrudniejsze w procesie ustalania diety i jej późniejszego przestrzegania?

Chyba podjęcie decyzji o rozpoczęciu odchudzania….

4. Czy można schudnąć bez stosowania dobrej diety?

Postępowanie dietetyczne powinno być zawsze podstawowym  w walce z nadwagą, czy też otyłością.

5. Czy do wdrożenia diety należy się przygotować mentalnie (odpowiednie nastawienie psychiczne)  i organizacyjnie (zakupy, schemat tygodniowego odżywiania, etc) ?

Wszystkie te czynniki mają istotne znaczenie. Należy pamiętać, że odchudzanie rozpoczyna się w głowie. To tam zapada decyzja o tym, że chciałabym zmienić coś w sobie, że potrzebuję skorzystać z pomocy specjalisty. To tam rodzi się zaufanie, że ktoś mi pomoże, bo wiele razy samej mi się nie udało. To za sprawą tego co zaczyna się dziać w naszej głowie zaczynamy wierzyć w siebie i swoje możliwości, a dopiero potem jest plan żywieniowy i zakupy….

6. Czy uważa Pani, że masaże i zabiegi wyszczuplające na ciało mogą wspomóc proces odchudzania? W jaki sposób?

Jak najbardziej, podczas stosowania diety redukcyjnej redukujemy masę ciała, zmniejszamy objętość tkanki tłuszczowej. Musimy pamiętać o tym, że nasza skóra niekoniecznie może nadążyć za naszym tokiem myślenia i tu ważne jest wspomaganie w postaci aktywności fizycznej, czy też specjalistycznego masażu. W szczególności polecam masaże bańką chińską, one nie tylko wpłyną korzystnie na naszą skórę, ale odpowiednio wykonane mogą wspomóc modelowanie naszej sylwetki.

7. Czy może Pani polecić jakieś pozycje książkowe dla Pań  chcących rozpocząć dietę?

Panią chcącym rozpocząć odchudzanie odradzałabym korzystanie z informacji zawartych w kolorowych czasopismach, zdecydowanie polecam publikacje, pozycje książkowe wydawane przez jednostki naukowe zajmujące się problemem nadwagi i otyłości. Tam na pewno znajdziemy rzetelne informacje nie tylko jak zgubić zbędne kilogramy na zbliżającą się imprezę rodzinną, ale również jak utrzymać wymarzoną masę ciała. Pamiętajmy, że na naszą nadwagę, otyłość pracowaliśmy czas jakiś i teraz potrzeba czasu na to aby się jej pozbyć. Dieta cud nie wystarczy, mówimy tu o długofalowej zmianie.