Czy warto korzystać z maty do masażu?

Czy warto korzystać z maty do masażu?

Każdemu z nas zdarzają się dni, w których zmęczenie doskwiera bardziej niż zwykle. Obecna sytuacja epidemiologiczna również nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Jesteśmy zmuszeni do pozostawania w domach przez większość naszego czasu, a praca zdalna, którą część z nas wykonuje od początku pandemii każdego potrafi czasami przyprawić o ból kręgosłupa. Jak zatem powinniśmy radzić sobie w tej kryzysowej sytuacji? Doskonałym rozwiązaniem jest masaż w domu! 

Masaż w domu czy można go wykonać samodzielnie? 

Masaż w domu jest nie tylko świetnym sposobem na relaks, ale może również przynieść ulgę naszemu zmęczonemu i spiętemu ciału po intensywnym dniu pracy. Z reguły, aby wykonać masaż w domu potrzebna nam jest pomoc drugiej osoby, która spróbuje rozluźnić nasze spięte mięśnie swoimi dłońmi. Jednak co w sytuacji, gdy jesteśmy zdani tylko na siebie? Odpowiedź jest prosta mata do masażu!

Mata do masażu co to jest?

Mata do masażu jest produktem, który został zaprojektowany tak, aby podczas korzystania z niej zapewniała nam relaks i niwelowała wszelkie bóle mięśniowe pleców. W urządzeniach tego typu producenci montują różnorodne głowice, które obracając się delikatnie masują ciało. Z reguły matę masującą należy umieścić na fotelu lub krześle, usiąść wygodnie i spróbować się rozluźnić, bowiem do sterowania tymi urządzeniami najczęściej wykorzystuje się piloty. To rozwiązanie powoduje, że nie musimy wstawać, przekręcać się, czy prosić o pomoc drugiej osobę, aby dostosować typ i rodzaj masażu do naszych potrzeb.

Mata do masażu jakie rodzaje mat możemy kupić? 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat masujących. Głównie są to modele zasilane prądem elektrycznym, które stosujemy jako nakładki na fotele lub krzesła. Są proste w użyciu i mogą dostarczać różnych wariantów masażu. W zależności od urządzenia wyróżniamy maty do masażu:

  • rozgrzewające
  • rozcierające
  • wałkujące
  • uciskowe
  • pobudzające
  • wibrujące

Mata do masażu z reguły wyposażona jest również w dodatkowe funkcje takie jak różne tryby pracy, zapewniające masaż punktowy lub całościowy i różne szybkości masażu. Czasami jedna mata możemy dostarczać nam różnych wymienionych wyżej efektów masażu.

Oprócz urządzeń zasilanych prądem na uwagę zasługuje mata do akupresury. Mata do akupresury jest uznawana za produkt o właściwościach prozdrowotnych, która może nam pomóc zniwelować dolegliwości bólowe kręgosłupa. Mata do akupresury to mata z kolcami, które zostały rozmieszczone tak, aby podczas leżenia na plecach wspierać określone punkty w naszym ciele i zmniejszać dzięki temu napięcie nerwowe.

Mata do masażu może być również przeznaczona do samochodu. Z pewnością będziemy z niej zadowoleni, jeśli spędzamy długie godziny za kierownicą. Takie urządzenia zasilane są zwykle z gniazdek zapalniczek samochodowych. Zapewnią nam komfort jazdy i zadbają prawidłowe ułożenie ciała, tak, abyśmy swoją pozycją nie wpływali dodatkowo na nadmierne napięcie mięśni.

Mata do masażu zalety stosowania 

Masaż w domu z wykorzystaniem mat masujących ma wiele korzyści. Z pewnością przynosi ulgę, jeśli doskwierają nam bóle pleców, czujemy się spięci i potrzebujemy chwili relaksu. Dodatkowo mata do akupresury, ale również standardowa mata do masażu pobudza krążenie krwi, a to z kolei sprzyja szybszej regeneracji zmęczonych mięśni i wspomaga leczenie stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa. Nie sposób również pominąć wpływu mat na odprężenie całego ciała. Chociaż mata z kolcami może początkowo powodować dyskomfort przy dłuższym używaniu z pewnością zauważymy jej właściwości relaksacyjne.

Mata do masażu  jak z niej korzystać? 

Korzystanie z maty do masażu jest proste i intuicyjne, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach.

Ułożenie maty do masażu 

Mata do akupresury wymaga położenia na podłodze lub twardym materacu, ponieważ korzystamy z niej leżąc na plecach. Natomiast standardowa mata do masażu powinna być zamontowana na fotelu lub krześle, tak, aby się nie przesuwała i abyśmy mogli z niej wygodnie korzystać.

Czas masażu 

Masaż w domu początkowo powinien trwać 10-15 minut każdego dnia. Później czas ten możemy wydłużać do 20-40 minut dziennie. Jest to szczególnie istotne jeśli korzystamy z maty z kolcami. Powinniśmy również zadbać o regularność masażu w domu.