Abhyanga i YO!ZEN w Pytaniu na Śniadanie

9 grudnia 2022 gościliśmy w Pytaniu na Śniadanie w TVP2 . zobacz

 

Karolina Klepacka, prowadzi salon SPA w Warszawie, konsultant Ajurwedy, PANI AJURWEDA.

Katarzyna Ciarkowska, fizjoterapeutka, masażystka 

Ajurweda to system leczenia ciała i duszy, który dąży do równowagi emocjonalnej. Wywodzący się z Indii masaż ajurwedyjski to umowna nazwa różnego rodzaju terapii i zabiegów, które znane są już od ponad 5000 lat! Ich głównym założeniem jest przekonanie, że ciało i psychika tworzą nierozerwalną całość. Masaż ajurwedyjski nie jest tylko masażem relaksacyjnym, ale przede wszystkim terapeutycznym i prewencyjnym. Jest jednym ze sposobów na to, by zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Masaż ajurwedyjski – jak wygląda? Zgodnie ze starożytną tradycją, kobiety powinny masować kobiety, a mężczyźni mężczyzn. Dodatkowo masaż powinni wykonywać dwaj terapeuci jednocześnie, ale obecnie odchodzi się od tego. Podczas jednego seansu masowane jest całe ciało w różnych pozycjach (pacjent leży na brzuchu, na boku i siedzi). Do masażu używane są preparaty ziołowe (z kilkunastu ziół) na bazie oleju kokosowego lub sezamowego. Olej nie służy tylko jako środek poślizgowy, ma także za zadanie przetransportować składniki aktywne ziół w głąb skóry, a stamtąd – poprzez naczynia włosowate – do krwioobiegu i poszczególnych komórek naszego ciała, które akurat potrzebują wsparcia. Ajurweda, jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 r. oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Czym różni się masaż ajurwedyjski od innych masaży? Przede wszystkim tym, że podczas masażu na ciało aplikowane są odpowiednio dobrane oleje. Olej sezamowy to podstawowe lekarstwo w Ajurwedzie i również najważniejszy olej używany podczas masażu. Nie tylko olej sezamowy, ale generalnie wszelkie oleje mają niesamowite właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. To eliksiry młodości. Posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, A, C, czyli naturalne przeciwutleniacze. Oleju do masażu w masażu ajurwedyjskim zużywa się znacznie więcej, niż przy klasycznym masażu europejskim.

Czakry i kanały energetyczne w Ajurwedzie. Jak głoszą nauki indyjskich mędrców, w naszym organizmie znajdują się kanały energetyczne nadi, przez które przepływa energia prana. Kanały krzyżują się w siedmiu ośrodkach w ciele – czakrach. Czakry odpowiadają za odbieranie i przechowywanie energii oraz umożliwiają korzystanie z niej. Według medycyny ajurwedyjskiej wyróżniamy czakry:

  • czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem
  • czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej
  • czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej
  • czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej
  • czakra gardła – między jamą gardła a krtanią
  • czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła
  • czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy.

Przebieg masażu. Po natłuszczeniu całego ciała pacjenta, masażysta zaczyna od masażu głowy, karku i obręczy barkowej, czyli masażu Shiro Abhyanga. Dzięki temu z ciała uwalnia się cały nagromadzony stres, pacjent czuje się spokojniejszy. Masaż Abhyanga skóry głowy olejkami ziołowymi wzmacnia cebulki włosów. Włosy stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. Shiro Abhyanga pomaga również w bólach głowy oraz kłopotach ze snem. Następnie kolej na masaż twarzy – Mukha Abhyanga. Jako że to właśnie na twarzy znajdują się nasze narządy zmysłów: oczy, nos, uszy, język, dzięki zabiegowi mają zostać one zregenerowane. Skóra staje się elastyczniejsza, a masaż Abhyanga ma sprawić, że mniej widoczne będą zmarszczki i skutki niewłaściwej diety: brak blasku, ziemistość. Podczas masażu głowy i twarzy pacjent przebywa w pozycji siedzącej, następnie kładzie się na plecach, a masażysta wykonuje ruchy w okolicy piersi, na brzuchu, masuje również ręce i nogi. Po zmianie pozycji i położeniu się na brzuchu pacjent ma masowane plecy, pośladki, nogi i stopy. Według medycyny ajurwedyjskiej, uciskanie podeszew stóp działa oczyszczająco i pobudzająco na inne części ciała. Po masażu Abhyanga wskazane jest uzupełnienie płynów, przyspieszy to oczyszczanie organizmu z toksyn.

Efekty masażu ajurwedyjskiego. Masaż może być stosowany jako terapia uzupełniająca podczas leczenia różnego rodzaju chorób. To także forma relaksu i odżywienia skóry.

  • redukcja bólu mięśni i stawów,
  • zrelaksowane ciało i umysł,
  • poprawa jakości snu,
  • poprawa koncentracji,
  • wzmocniona odporność,
  • poprawa w przepływie krwi i limfy,
  • odżywienie i poprawa kolorytu skóry,
  • wzmocnienie cebulek włosów,
  • szybsza detoksykacja organizmu.

Masaż ajurwedyjski: przeciwwskazania. Masażu nie wykonuje się u osób po przebytych niedawno operacjach, z chorobami skóry i infekcjami (przeziębienie, grypa). Przeciwwskazaniem do jego wykonania są też: choroby serca, nowotwory, nadciśnienie. Masażu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i w czasie menstruacji.

Więcej: www.paniajurweda.pl