Psychologia odchudzania

Home / Porady ekspertów / Psychologia odchudzania
Psychologia odchudzania

Psychologia odchudzania

Rozmowa z Ewą Klepacką – Gryz

Psycholog, terapeutka, autorka poradników psychologicznych, tekstów w magazynie Sens, współtwórczyni autorskiej metody pracy z symptomami w ciele (bólami, chorobami, dysfunkcjami), prowadząca warsztaty rozwojowe i tematyczne. Prowadzi autorską terapię psychologiczną wspomagającą proces odchudzania

1. Czym jest psychologia odchudzania?

Świadomy proces odchudzania czy też pracy na atrakcyjną sylwetką to nie tylko stosowanie odpowiedniej diety, czy zestawu ćwiczeń fizycznych, ale także zmiana całego swojego życia. 90% pacjentów cierpiących z powodu nadwagi to osoby kompulsywnie objadające się, które nie potrafią skutecznie radzić sobie z emocjami (zwłaszcza z poczuciem winy, złością i lękiem), często też wchodzą w toksyczne relacje z innymi ludźmi, nie akceptują swojego wyglądu, mają niskie poczucie własnej wartości.  Postanowienie: ,,Od dziś będę mniej jadła” absolutnie nie rozwiąże ich problemu. Walka z nadwagą, poszukiwanie diety – cud, schudnięcie a następnie okresy objadania się, to dla wielu z nich stały scenariusz życia.

Dlatego jeśli chcesz schudnąć raz na zawsze, przede wszystkim musisz sprawdzić swoją motywację; dlaczego chcesz schudnąć właśnie teraz (co takiego dzieje się w twoim życiu?), dla kogo chcesz schudnąć (dla męża, dzieci, szefa, matki czy dla siebie?), czy jesteś gotowa poświęcić najbliższe kilka tygodni tylko sobie (mieć czas na konsekwentne stosowanie diety i zabiegi wspomagające proces odchudzania)? A także nauczyć się radzić sobie z emocjami i relacjami ze światem.

Świadomy proces odchudzania wymaga działań w dwóch sferach: ciało (dieta, ćwiczenia, masaże) i psychika (terapia psychologiczna, własna praca), czyli współpracy trzech specjalistów: dietetyka, instruktora fitness/masażysty i terapeuty.

2. Jak można zmienić swoje nastawienie i walczyć z nawykami?

Kompulsywne objadanie się, którego widocznym efektem jest nadwaga to coś więcej niż nawyk, to nałóg, podobnie jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu czy pracy. Pierwszy krok to przyznanie się do swojej bezsilności wobec kompulsywnego objadania się. Jesteś bezsilna, twoja wieloletnia walka z nadwagą nie przyniosła długotrwałych rezultatów, ale nie jesteś bezradna. Jeśli przyznasz się do bezsilności i będziesz gotowa do poproszenia o pomoc, znajdziesz specjalistów, którzy pomogą ci wyjść z nałogu (terapeutę, dietetyka czy masażystę). Najważniejsze jest zaplanowanie procesu odchudzania i konsekwentna jego realizacją np. systematyczne korzystanie z profesjonalnych zabiegów wspomagających proces odchudzania w ramach pracy specjalisty z naszym ciałem.

3. Dlaczego na pracy z ciałem skupiamy się głównie przed jakimiś ważnymi wydarzeniami (przed urlopem, przed sylwestrem, przed ślubem)?

Ponieważ wierzymy, że wygląd poprawi naszą samoocenę, doda nam pewności siebie, sprawi, że poczujemy się bardziej szczęśliwe. Ale takie odchudzanie się okazjonalne nie daje trwałych efektów, a ciągła zmiana sylwetki (tycie – chudnięcie) to oszukiwanie, przede wszystkim samej siebie. Niestety dla wielu kobiet takie ,,huśtawki” są jedynym, znanym pomysłem na życie. Dlaczego? Ponieważ zwykle pod nadwagą ukrywamy wiele poważniejszych emocjonalnych problemów takich jak np.: kryzysy w związku, kłopoty w pracy czy nierozwiązane traumy z dzieciństwa. Odkrywanie tych problemów w trakcie terapii jest długim i często bolesnym procesem, ale gwarantuje nie tylko osiągnięcie i utrzymanie pożądanej sylwetki, ale także poprawę jakości życia.

4. Czy inne aktywności pomagają wspomagają odchudzanie i pracę nad szczupłą sylwetką?

Nadwaga to problem, który dotyczy nieakceptacji własnego ciała, dlatego wszelkie zabiegi aktywujące nasze ciało, lepsze poznanie go i akceptację (aktywność fizyczna, profesjonalny masaż) skutecznie wspomagają proces odchudzania. W przypadku masażu bardzo ważny jest profesjonalizm masażysty, ponieważ w trakcie zabiegu odblokowywane są rozmaite emocje, często głęboko ukryte w ciele. Masażysta pełni trochę rolę psychologa, który potrafi wzbudzić zaufanie klientki, uszanować granice jej intymności, a także zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

5. Dlaczego ładna i zdrowa sylwetka jest tak ważna dla naszego samopoczucia?

Ponieważ wygląd jest bardzo ważnym elementem naszej samooceny, a także tego, jak odbierają nas inni ludzie. Z badań amerykańskich psychologów wynika, że choć ludzie ,,puszyści” spostrzegani są jako przyjaźni, ulegli i chętni do pomocy, to szczupli częściej odnoszą sukcesy, mają większe powodzenie u płci przeciwnej i uważani są za osoby bardziej szczęśliwe.

6. Czy warto chodzić na skróty?

To prawda, że szybkie tempo życia i dążenie do osiągania maksymalnych efektów w jak najkrótszym czasie, a także potęga reklamy często kusi nas do wybrania drogi na skróty. Niestety, pomijając skutki uboczne np. operacji plastycznych czy też inwazyjnych zabiegów, tego typu rozwiązanie zajmuje się jedynie ciałem, nie dotykając emocji, nie zapewniając nam kontaktu z ,,żywą” osobą. Szybkie efekty niestety nie gwarantują trwałości np. komórki tłuszczowe zniszczone w trakcie, tak modnego ostatnio, zabiegu liposukcji, sprawiają, że bez prawidłowej diety czy terapii psychologicznej problem nadwagi nie znika, a tłuszcz zaczyna się odkładać w okolicach ramion czy na twarzy, o czym pacjentów się nie informuje. Świadome odchudzanie wymaga czasu. Nie utyłaś z dnia na dzień, nie licz więc, że uda ci się błyskawicznie zrzucić zbędne kilogramy. Czas przeznaczony na wprowadzanie w życie diety, regularne ćwiczenia czy inne zabiegi wspomagające odchudzanie pomogą ci lepiej poznać samą siebie, zatroszczyć się o siebie, odłożyć na jakiś czas wszystkie inne ważne sprawy. To jest naprawdę bardzo ważne.